Prema okvirnim procjenama, izgradnja nove Termoelektrane “Ugljevik 3″ i rudnika koji će je snabdijevati ugljem, koštaće 550 miliona KM, a u ovom energetskom objektu, čija bi izgradnja trebalo da bude završena za 30 mjeseci, biće stalno zaposleno 800, a indirektno još 400 radnika.
Na današnjoj sjednici Skupštine akcionara u Ugljeviku, kojoj je prisustvovao i Serdarov, dogovoreno je da “Komsar enerdži limitid” u izgradnji novog energetskog objekta učestvuje sa 90 odsto privatnog kapitala, a RiTE “Ugljevik” sa 10 odsto.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević pojasnio je da je na sjednici u Ugljeviku donesena odluka o osnivanju zajedničkog preduzeća, a da slijedi dodjela koncesija i izgradnja novog bloka u krugu postojeće ugljevičke Termoelektrane.
“Ovo je pozitivan primjer da strani kapital postaje motor razvoja Srpske koja se i na ovaj način otvara za strane investicije i nastavlja da se kreće u pozitivnom smjeru”, istakao je Kovačević.
Rašid Serdarov, vlasnik ruske firme “Komsar enerdži limitid”, čije je sjedište na Kipru, rekao je novinarima da Republika Srpska, osim dobrog geografskog položaja, sada ima i najbolju “klimu” za investicije zahvaljujući predsjedniku Miloradu Dodiku i Vladi Srpske.
“Ako postoje dobri uslovi za investicije zašto ih ne iskoristiti”, rekao je Serdarov odgovarajući na pitanje otkud zainteresovanost za ulaganje na ovim prostorima.
Kompanija “Komsar enerdži limitid” je lider u oblasti energetike i izvozno je orijentisana, uglavnom na tržište zapadne Evrope. Ukupno zapošljava oko 1 500 radnika i ostvaruje prosječni godišnji promet oko 1,5 milijardi dolara. Rašid Serdarov vlasnik je i nekoliko velikih kompanija u oblasti transporta i infrastrukture.
Direktor Rudnika i termoelektrane “Ugljevik” Anto Gajić pojasnio je da će se sa ovim inostranim partnerom ići u izgradnju bloka “Ugljevik 3″, a ne “Ugljevik 2″, kako je to ranije najavljivano, zbog neriješenog imovinsko-pravnog pitanja “Ugljevika 2″.
“Iako je izgrađena metalna kontrukcija za `Ugljevik 2`, to je ipak vlasništvo DP `Inženjering` koje je posebno akcionarsko društvo bez menadžmenta i radnika. Zato nismo mogli da se miješamo dok se pravni status tog preduzeća ne riješi pa smo odlučili da se nova `Termoelektrana 3`pravi na novoj lokaciji”, pojasnio je Gajić.
Izvor: capital.ba